Friday, May 6, 2016

Official Business Mail

Yes, furrends, today the Go Postal Man bringed us Official Business Mail from the National Park Service!  I is just ablur with excitements.
Mom sent in our application and for the Pawticipant put her name, then "along with Shawnee, the 15-year-old German Shepherd"  You just knows I has to be included.
An extra sticker fur Shawnee?  Me?
OH MY DOG!  This be going right up in the hikemobile window on MY side where I can see it on the way to hiking! (When it stops raining.)

Tuesday, May 3, 2016

Dr. Tim's Dry Dog Food Chewy.com 30-Day Challenge #3

OK furrends, so I has completed my 30-day Dr. Tim's Dry Dog Food Challenge fur Chewy.com and it be time fur some number crunching.
So after munching and crunching, I draws the following conclusions...
$59.99 divided by 30 pounds = $2.00 per pound

$55.01 divided by 25.3 pounds = $2.17 per pound or $2.07 fur autoship
So with all things being almost equal with my udder foodable (Instinct) and Dr. Tims, they even cost about the same with Dr. Tim's being a little less.  I has not noticed anything different - poops the same, furs the same, energies the same.  So I say Dr. Tims be a keeper and it be a furry good alternative to my former noms.  They say us dogs should change up the foodables efurry so often since they is not all created equal so this works fur me! 

Hey, I could holds my own with cuzzin Sebastian (7 years old) and sidekick Al (8 years old) on our hike last weekend.  We was all pooped out at the end but I (15 years old) was not more pooped than those young punks so mebbe Dr. Tim's helped seeing that it be a performance dog food!